متفاوت ترین شبکه اجتماعی در ایران

بلاگ كاربران

  • عنوان خبر :

    1657- سرگذشت طلحه

  • تعداد نظرات : 2
  • ارسال شده در : ۱۳۹۵/۰۳/۰۶
  • نمايش ها : 165

سرگذشت طلحه

ابن عساكر مي گوید: قبل از شروع جنگ، علی علیه السلام طلحه را پیش خود خواند و به وی گفت: طلحه! تو را به خدا، این سخن را از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم درباره من نشنیدی که فرمود: هر که را مولا منم علی مولای اوست. خدایا! دوستان علی را دوست و دشمنان وی را دشمن بدار! طلحه گفت: آری شنیده ام و نیک به یاد دارم. مولا علی علیه السلام فرمودند: عجبا!! با اینحال چگونه با من می جنگی؟؟!

 

یعقوبی، ابن عساکر، ابن عبدربه، ابن عبدالبر در استیعاب، ابن اثیر در کامل، ابن حجر عسقلانی، ابن سعد، مسعودی و دیگر مورخین چنین نقل می کنند: آنگاه که لشکر علی علیه السلام و طلحه مشغول جنگ و نبرد بودند. مروان که یکی از سران لشکر طلحه بود گفت من اگر امروز از این فرصت استفاده نکنم و از قاتل عثمان انتقام نگیرم چه وقت می توانم چنین فرصتی را به دست آورم؟ این بگفت و تیری به طرف فرمانده خود طلحه رها  نمود. تیر بر زانوی وی نشست و رگ پایش را برید و خون همچو سیلاب سرازیر گردید تا در اثر خونریزی شدید جان از بدنش در رفت و پرونده زندگی پرماجرای طلحه بدینگونه به دست مروان پیچیده گردید.

طلحه در آخرین دقایق زندگی اش می گفت: به خدا سوگند تیری که مرا از پای در آورد از طرف لشکر علی نبود!

جسد طلحه در "سبخه" که یکی از میدان های بصره بود دفن گردید. (1)

 

زمانی که لشکر جمل شکست خورد و اهل بصره پراکنده شدند، امیرالمؤمنین بر کشتگان جمل عبور می کرد که به جنازه طلحه رسید و به اصحابش چنین فرمود: این ناقض و شکننده بیعت من و ایجاد کننده فتنه در این امت است. او را بنشانید. جنازه طلحه را نشاندند.

حضرت علی علیه السلام فرمود: ای طلحة بن عبیدالله! پیداکردم هر آنچه خدا به من وعده داده بود، آیا به آنچه که خدا به تو وعده داده بود رسیدی؟

سپس حضرت فرمود: او را روی زمین بگذارید. از حضرت سوال کردند آیا جنازه طلحه صحبت های شما را متوجه شد؟

حضرت فرمود: همچنان که اهل قلیب در زمان رسول الله صدای حضرت را شنیدند طلحه نیز صدای من را شنید. (2)

 اسناد:

(1) طبری ج5 ص204، یعقوبی ج2 ص158، تاریخ ابن اعثم، تهذیب، تاریخ ابن عساکر ج7 ص84، استیعاب ص207، اصابه ج2 ص222، عقدالفرید ج4 ص321، ابومخنف، مدائنی به نقل از ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغه ج2 ص421.

(2) ارشاد ج1 ص254، احتجاج طبرسی ج1 ص237.

به اشتراک بگذارید : google-reader yahoo Telegram
نظرات دیوار ها


Golshan
ارسال پاسخ
AZAD
ارسال پاسخ

تشکر