متفاوت ترین شبکه اجتماعی در ایران

بلاگ كاربران

  • عنوان خبر :

    فیل سفید

  • تعداد نظرات : 5
  • ارسال شده در : ۱۴۰۲/۰۴/۱۹
  • نمايش ها : 63

مهارت‌های روانی | تئوری فیل سفید داستان جالبی دارد که خواندنش برای ما ضروری است. در زمان های گذشته چند نسل نادر از فیل‌ها زندگی می‌کردند که سفید رنگ بودند. فیل‌های سفید ارزش زیادی داشتند و به عنوان هدیه‌های دیپلماتیک گرانبها بین کشورها رد و بدل می‌شدند و پادشاهان در سفرهایی که داشتند این فیل را به عنوان هدیه به پادشاه کشور میزبان می‌دادند. هزینه نگهداری و تغذیه این فیل‌ها بسیار زیاد بوده است، زیرا نوع خاصی از گیاهان را مصرف می‌کردند، در ساعات خاصی شستشو داده می‌شدند، محل نگهداری‌ آن ها ویژگی‌های خاصی داشت و … حتی گاهی بخشی از دربار را برای نگهداری این فیل‌ها به کار می‌گرفتند.

پیشینه تئوری فیل سفید
مشکل زمانی به وجود می‌آمد که کشور به دلایلی مثل قحطی، سیل، جنگ و … دچار کمبود منابع می‌شد. با وجود گرسنگی مردم و دربار دیگر دلیل منطقی وجود نداشت که پادشاهان بخواهند از فیل‌ها نگهداری کنند ولی به دلیل این که در گذشته هزینه‌های زیادی را صرف این فیل‌ها کرده بودند ترجیح می‌دادند بازهم هزینه کنند تا دستاوردهای قبلی آن ها از بین نرود. و گاهی حتی زنده ماندن این فیل را به زنده ماندن مردم ترجیح می‌دادند.

در واقع اصطلاح فیل سفید به دارایی‌هایی از زندگی و سازمان ما گفته می‌شود که امروزه کاربرد و فایده‌ای برای ما ندارند و هزینه‌ی نگهداری آن ها بیش‌تر از سود آن هاست ولی ما باز هم اصرار به نگهداری این دارایی‌ها داریم.

اثر فیل سفید در زندگی شخصی:
گاهی در زندگی شخصی رابطه‌ای را فقط به دلیل هزینه‌هایی (احساسی، زمان و…) که برای ما داشته است ادامه می‌دهیم و چون انرژی و زمان و محبت زیادی را صرف آن فرد یا آن گروه کرده ایم با علم به این که آن رابطه برای ما سودی ندارد باز هم به آن ادامه می دهیم.

اثر فیل سفید در زندگی کاری :
شما ۷ سال در رشته مهندسی درس خوانده اید و بعد از اتمام فارغ التحصیلی کاری به شما پیشنهاد می شود که ابدا مرتبط با رشته شما نیست ولی شما به آن علاقه دارید و از نظر مالی و پتانسیل رشد نیز شغل بسیار خوبی است ، اما به دلیل این که اگر آن را قبول کنید تصور می کنید که ۷ سال عمر خود را هدر داده اید پس این فرصت گرانبها را از دست خواهید داد و شما مجبور خواهید شد بقیه عمر خود را صرف نگه داری فیل سفید زندگی خود کنید.

اثر فیل سفید در سیاسیون:
در اقتصاد سیاسی، فیل سفید به پروژه‌های سرمایه‌گذاری‌ای گفته می‌شود که با هزینه‌ی بسیار زیاد به دست می‌آیند ولی سود خاصی ندارند. این پروژه‌ها توسط سیاسیون به عنوان وسیله‌ای برای مرید پروری استفاده می‌شود. این سیاست‌مداران هزینه‌های زیادی برای این گروه خاص انجام می دهند که دستاورد آن چنانی ندارند.

اثر فیل سفید در معاملات مارکت:
شما پس از اندکی تحقیق مقداری از ارزی را تهیه می کنید به امید آن که با هولدینگ و نگه داری آن ارز در طی چند هفته تا چند ماه آینده رشد کند و شما سود خوبی نصیبتان شود امّا پس از گذشت چند هفته قیمت آن ارز شروع به پایین آمدن‌ می کند و شما با این توجیه که آینده دارد و باید صبر ‌کرد هنوز آن ارز را نگه خواهید داشت و در عین حال که سرمایه شما رو به کاهش است به امید آینده آن را نمی فروشید.

بنابر «تئوری فیل سفید»، فیل سفید شما چیست؟!

به اشتراک بگذارید : google-reader yahoo Telegram
نظرات دیوار ها


raha1374
ارسال پاسخ
raha1374 آنلاين

با داشتن هیکل بزرگ و رنگ سفید، همچنان پیدا کردنش کار آسونی نیست برام

همش پشت باور ها و افکارم قایم می‌شن!

AZIZIAN
ارسال پاسخ

arsham00 :
سال 98 چون علاقه شدیدی به زنبور داشتم حدود 45 میلیون برای خرید کندو و
زنبور عسل هزینه کردم کندوها تو باغ بودن به خاطر شرایط کاری دیر به دیر میتونستم سر
بزنم بهشون حدود هفته ای 4 ساعت جمعه. متآسفانه همه رو از دست دادم بعد دو سال و
کلی مخارج دیگر هنوز منصرف نشدم بعد از این همه ضرر
شاید فیل سفید من در علایق :d

شاید اینجوری باشه
به هر حال موفق باشی برات آرزوی بهترین ها رو دارم

arsham00
ارسال پاسخ

سال 98 چون علاقه شدیدی به زنبور داشتم حدود 45 میلیون برای خرید کندو و
زنبور عسل هزینه کردم کندوها تو باغ بودن به خاطر شرایط کاری دیر به دیر میتونستم سر
بزنم بهشون حدود هفته ای 4 ساعت جمعه. متآسفانه همه رو از دست دادم بعد دو سال و
کلی مخارج دیگر هنوز منصرف نشدم بعد از این همه ضرر
شاید فیل سفید من در علایق

AZIZIAN
ارسال پاسخ

البته فکر کنم منظور فیل سفید رو خوب متوجه نشدید
فیل سفید یعنی شما چیزی رو به دست آوردی و با اینکه سودی برای شما نداره و بی دلیل خیلی زحمت براش کشیدید نمی خواهید در هیچ شرایطی اون رو از دست بدید

rokhsarehastam
ارسال پاسخ

با تشکر

ولی در مورد سرمایه مثلا زمین ، هستن کسانی که یه جایی که کمتر کسی حاضر به سرمایه گذاری بود، زمین خریدن وبعد چند سال سود خوبی داشتن یا ارز دیجیتال کسانی که سال ۹۵ بیت کوین رو سه و نیم میلیون خریدن و صبور بودن الان
سود خوبی کردن