متفاوت ترین شبکه اجتماعی در ایران

بلاگ كاربران

  • عنوان خبر :

    130

  • تعداد نظرات : 0
  • ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
  • نمايش ها : 89

آشنایی با موزه‌ی مقدم از خانه‌های مجلل دوران قاجار

موزه‌ی مقدم، از خانه‌های مجلل دوران قاجار است که به محمدتقی‌خان احتساب‌الملک، از صاحب‌منصبان دربار قاجاریان تعلق داشت. این خانه که در سال‌های دهه 30 و 40 در مقاله‌ای از پروفسور پوپ، مورخ آمریکایی، گرانبهاترین خانه جهان معرفی شد

 

موزه و خانه تاریخی مقدم :

 

آشنایی با موزه‌ی مقدم از خانه‌های مجلل دوران قاجار

 
موزه‌ی مقدم، از خانه‌های مجلل دوران قاجار است که به محمدتقی‌خان احتساب‌الملک، از صاحب‌منصبان دربار قاجاریان تعلق داشت. این خانه که در سال‌های دهه 30 و 40 در مقاله‌ای از پروفسور پوپ، مورخ آمریکایی، گرانبهاترین خانه جهان معرفی شد بعدها در اختیار استاد محسن مقدم که فرزند احتساب‌الملک بود قرار گرفت.

 

 استاد مقدم که طراح نشان مشهور دانشگاه تهران است در رشته باستان‌شناسی تحصیل کرده بود از کودکی به جمع‌‌‌آوری مجموعه‌های مختلفی از اشیا، تاریخی و هنری می‌پرداخت . ایشان درسال ۱۳۵۱ ، خانهٔ پدری خود را به همراه تمامی آثار موجود در آن وقف گروه باستان‌شناسی دانشگاه  تهران کردند و دانشگاه هم در سال 1388 این خانه و مجموعه گردآوری شده استاد را به موزه تبدیل نمود.

مجموعه موزه تنوع زیادی دارد و ظروف شیشه‌ای، سفالی و مفرغی،انواع مهر، قفل و مسکوکات، تابلوهای نقاشی، کلکسیون پارچه  و انواع صدف و سنگ‌های زینتی را در بر می‌گیرد.

بنای موزه  با مساحت 2117 متر مربع از نمونه‌های ارزشمند دوره قاجار است که شامل سه حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری است.  در زیر به معرفی مختصر بخش‌هایی از این ساختمان می‌پردازیم.

 

آشنایی با موزه‌ی مقدم از خانه‌های مجلل دوران قاجار

 

تصویر 360 درجه از اتاق قاجار

 

اتاق قاجار (تالار زمستانی)
دکتر مقدم این اتاق را با آثاری از دوران زندیه و قاجاریه تزیین نموده و به همین دلیل آن را اتاق قاجار نامیده‌اند. طاقچه گچبری شده زندیه از اصفهان و شومینه‌ای از قصر فیروزه (سوگلی ناصرالدین شاه) از تزئینات جالب توجه این اتاق هستند.

 

ایوان قاجار
استاد در ضلع شمالی ساختمان اربابی (برج)، ایوانی را بر پایه چند ستون و طاق ساخته است. این ایوان با استفاده از کاشی های دوران زندیه و قاجار مزین شده است. در وسط این ایوان حوضچه مرمری کوچکی متعلق به حمام فتحعلی شاه کار گذاشته شده است که آب از آن فوران کرده و از طریق یک جوی باریک به داخل استخر می ریزد.

 
در انتهای غربی ضلع شمالی خانه مقدم گلخانه ای مزین به کاشی های لعابدار قدیمی و ازاره های سنگی حجاری شده زیبا با مضمون گل و گیاه ایجاد شده است.

 

آشنایی با موزه‌ی مقدم از خانه‌های مجلل دوران قاجار

 

ساختمان اربابی(برج)
 
این ساختمان در سال 1345  به کمک یکی از شاگردان استاد به شکل قلعه‌های قرون وسطی اروپا ساخته شده تا سلما ، همسر فرانسوی استاد در ایران احساس غربت نکند. دکتر مقدم طبقه پایین بنا  را به اتاق کدخدا تبدیل و در طبقه بالا نیز دو اتاق تعبیه می کند که یکی از آنها با کاشی‌های ذرین فام، فیروزه ای و مینایی و دیگری قفسه‎های چوبی منبت کاری شده تزیین می شود. استاد این قفسه‌ها را به نگهداری  مجموعه وسایل تدخین مثل چپق، چوب سیگار، پیپ و کوزه قلیان ها اختصاص داده بود.

 

آشنایی با موزه‌ی مقدم از خانه‌های مجلل دوران قاجار

دیوار تجدد
این دیوار که همانند ساختمان اربابی از بخش‌های متأخر مجموعه هست دو حیاط اندرونی و بیرونی را از یکدیگر جدا می‌کند. این دیوار از چندین طاق تشکیل شده که بر ستون‌های مارپیچی کاشیکاری شده  ساخته شده‌اند. پایه سنگی حجاری شده  ستون‌ها در هنگام تخریب کاخ خواهر ناصرالدین شاه به این محل انتقال یافته‌اند.

 

از دیگر بخش‌های ساختمان می‌توان به تالار تابستانی، اتاق نشیمن، حوضخانه، کتابخانه، گلخانه، ایوان قاجار و باغ ژاپنی اشاره کرد.

به اشتراک بگذارید : google-reader yahoo Telegram
نظرات دیوار ها


نخستین نظر را ایجاد نمایید !