متفاوت ترین شبکه اجتماعی در ایران

بلاگ كاربران


زگیل‌های پوستی و تناسلی با اینکه ممکن است آزاردهنده یا حتی دردناک باشند و می‌توانند از فردی به فرد دیگر یا حتی از ناحیه‌ای از بدن به ناحیه دیگر منتقل شوند، در گروه اچ پی وی کم خطر قرار دارند. خطرناکترین انواع اچ پی وی آن‌هایی هستند که می‌توانند باعث تغییرات پیش سرطانی در بدن شوند.

این تغییرات پیش سرطانی که به نام دیسپلازی شناخته می‌شوند، می‌توانند در مقعد، واژن، فرج، دهانه رحم، مقعد، آلت تناسلی یا اوروفارنکس (ناحیه‌ای در پشت دهان و گلو که شامل پایه زبان و لوزه‌ها می‌شود) رخ دهند.

انواع hpv و بیماری‌هایی که ایجاد می‌کند!

این که عفونت اچ پی وی چگونه ظاهر می‌شود یا نمی‌شود، به نوع این ویروس و محل عفونت بستگی دارد. این ویروس به شکل‌های مختلف می‌تواند بروز پیدا کند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

زگیل‌های پوستی

حدود ۷۵ درصد از انواع اچ پی وی باعث ایجاد زگیل روی صورت، بازوها، صورت، قفسه سینه، دست‌ها و پاها می‌شود. در افراد سالم، سیستم ایمنی معمولاً می‌تواند با ویروس‌هایی که باعث زگیل‌های پوستی می‌شوند مبارزه کند، تعداد زائده‌ها را محدود و در نهایت آن‌ها را از بین ببرد.

 

 

زگیل پوستی

اما این اغلب در افرادی که سیستم ایمنی آن‌ها به خطر افتاده است، مانند ویروس نقص سیستم ایمنی انسانی (HIV)، بیماری‌های خود ایمنی یا صرفاً در سنین بالا و بچه‌ها صدق نمی‌کند. در این افراد، عفونت اچ پی وی پوست ممکن است باعث ایجاد زگیل‌های گسترده‌تر شود که از بین نمی‌روند.

زگیل تناسلی (زگیل مخاطی)

تقریبا ۴۰ نوع از انواع hpv، از نوع مخاطی در نظر گرفته می‌شوند. به این معنی که غشاهای مخاطی بدن را آلوده می‌کنند. این‌ها همچنین به عنوان اچ پی وی تناسلی یا آنوژنیتال شناخته می‌شوند، زیرا معمولاً ناحیه تناسلی و مقعد را آلوده می‌کنند.

 

اچ پی وی تناسلی

 

 

حدود ۹۰ درصد از زگیل‌های تناسلی ناشی از hpv نوع ۶ و ۱۱ هستند. زگیل تناسلی در مردان و زنان معمولا نواحی زیر از بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند:

  • بیرون و اطراف واژن
  • ساقه یا زیر پوست ختنه گاه آلت تناسلی
  • داخل واژن یا دهانه رحم
  • مجرای ادرار (لوله ای که ادرار از طریق آن از بدن خارج می‌شود)
  • کیسه بیضه
  • پرینه (ناحیه بین اندام تناسلی و مقعد)
  • ناحیه اطراف مقعد
  • داخل مقعد (شایع ترین در افرادی که رابطه جنسی مقعدی دارند)
  • زبان، دهان و گلو

سرطان‌

عفونت‌های پرخطر اچ پی وی که ادامه می‌یابند، در طول زمان می‌توانند باعث سرطان شوند. گاهی اوقات این عفونت‌ها با موفقیت توسط سیستم ایمنی کنترل نمی‌شوند. زمانی که عفونت پرخطر HPV برای سال‌ها ادامه یابد، می‌تواند منجر به تغییرات سلولی شود که اگر درمان نشود، ممکن است در طول زمان بدتر شود و به سرطان‌های دهانه رحم، آلت تناسلی، سرطان مقعد، زبان و گلو تبدیل شود.

علائم hpv در مردان و زنان

علائم اچ پی وی در مردان و زنان تفاوت چندانی ندارند و فقط بسته به اینکه به کدام نوع از این ویروس مبتلا شوند، محل ایجاد آن می‌تواند متفاوت باشد.
زگیل‌های تناسلی در مردان و زنان فقط نواحی مخاطی و تناسلی را درگیر می‌کند و به شل تکی یا خوشه‌ای در نواحی که اشاره کردیم، ایجاد می‌شوند.
زگیل های معمولی هم نی‌توانند هر نقطه از بدن از جمله دست، پا و صورت را درگیر کنند و به شکل برجستگی‌های زبر نمایان شوند.
البته خطر اچ پی وی در زنان بیشتر است و آن‌ها بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های دهانه رحم و واژن قرار دارند.
درمان کلینیک

به اشتراک بگذارید : google-reader yahoo Telegram
نظرات دیوار ها


helya
ارسال پاسخ