متفاوت ترین شبکه اجتماعی در ایران

بلاگ كاربران


ابتلا به HPV و زگيل تناسلی در مردان هم درست مشابه زنان با برقراری رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی اتفاق می‌افتد. ویروس اچ پی وی یک عفونت مقاربتی است و حتی از طریق تماس پوست با پوست در طول رابطه جنسی نیز پخش می‌شود. 

در صورتیکه شما از لحاظ جنسی فعال هستید، حتی اگر تنها با یک نفر رابطه جنسی داشته باشید، می‌توانید به HPV و زگیل تناسلی مبتلا شوید. البته زگیل‌های تناسلی در همه مردانی که به ویروس hpv مبتلا می‌شوند، قابل مشاهده نیست و ممکن است فرد از اینکه به این ویروس مبتلاست، بی اطلاع باشد.

عوامل ريسک ابتلای مردان به HPV 

حدود 80 درصد از افراد فعال جنسی در مقطعی از زندگی خود به HPV آلوده می‌شوند. اما مواردی وجود دارد که احتمال ابتلای مردان به HPV را افزایش می‌دهد:

  • داشتن تعداد شرکای جنسی بیشتر، احتمال ابتلای شما را افزایش می‌دهد و این مورد در مورد هر گونه عفونت مقاربتی صدق می‌کند.
  • داشتن روابط جنسی محافظت نشده و عدم استفاده از کاندوم می‌تواند ریسک ابتلا به زگیل تناسلی مردان و زنان را افزایش دهد. (البته کاندوم همه نواحی تناسلی را پوشش نمی‌دهد و به همین دلیل راه قطعی برای پیشگیری از انتقال این بیماری نیست)
  • با توجه به نرخ کمتر واکسیناسیون در جمعیت مردان، احتمال اینکه مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند بیشتر به HPV آلوده شوند، بیشتر است.
  • علاوه بر این، مردانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند (مانند کسانی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند یا مبتلایان به بیماری‌هایی مانند (HIV) بیشتر در معرض خطر ابتلا به HPV و ایجاد عوارض بیشتر هستند.

علائم HPV در مردان

اکثر مردان مبتلا به HPV هرگز علائمی ندارند. اما در صورتی که این ویروس خود به خود از بدن پاک نشود، احتمالا انواع کم خطر اچ پی وی باعث ایجاد زگیل تناسلی در مردان و انواع پرخطر آن باعث سرطان‌های آلت و دهانه رحم می‌شوند. اگر زائده‌های جدید یا غیرعادی در آلت تناسلی، کیسه بیضه، مقعد، دهان یا گلو مشاهده کردید حتما به دکتر زگیل تناسلی مراجعه کنید.

علائم ظاهری زگیل تناسلی مردان

اگرچه ممکن است اکثر مردان مبتلا به HPV هیچ علامتی نداشته باشند، اما در صورت بروز علائم ظاهری، زگیل تناسلی مردان می‌تواند کوچک یا بزرگ، صاف یا برجسته، تکی یا به شکل گل کلم باشد. این زائده‌ها در بدن آقایان معمولا در نواحی زیر دیده می‌شوند:

  • آلت تناسلی
  • بیضه‌ها
  • مقعد
  • کشاله ران‌ها
  • زبان و بالای دهان

زگیل‌های تناسلی مردان اغلب خطرناک نیستند، اما می‌توانند از لحاظ ظاهری ناخوشایند باشند. همچنین ویروس HPV سرطان نیست، اما می‌تواند تغییراتی در بدن ایجاد کند که ممکن است منجر به سرطان شود.

حتی پزشک ممکن است تا سال‌ها پس از ابتلای فرد به HPV سرطان را تشخیص ندهد زیرا تغییرات در سلول‌هایی که HPV دارند به کندی ایجاد می‌شوند.

به اشتراک بگذارید : google-reader yahoo Telegram
نظرات دیوار ها


نخستین نظر را ایجاد نمایید !