متفاوت ترین شبکه اجتماعی در ایران

بلاگ كاربران


درد مقعد یکی از مشکلات شایعی است که ممکن است به دلیل بیماری‌های مختلفی رخ دهد. این درد می‌تواند مشکلاتی مانند تورم، التهاب، تشنج عضلانی یا ناراحتی‌های دیگر در منطقه مقعد را نشان دهد. بیماری‌هایی که باعث درد مقعد می‌شوند شامل هموروئید، شریان‌هایی که در نزدیکی مقعد تورم می‌کنند، شریان‌هایی که به دلیل انسداد باعث درد مقعد می‌شوند، نقرس و عفونت‌های مقعدی می‌شوند. در این مقاله، به بررسی علل، علائم و راه‌های درمانی برخی از بیماری‌هایی که منجر به درد مقعد می‌شوند، می‌پردازیم.


علل اصلی درد مقعد

یکی از رایج ترین دلایلی که بیماران برای آن به کلینیک درمان تهران مراجعه می‌کنند، درد شدید مقعد، تیر کشیدن و یا سوزش است. درد مقعد علت‌های بسیار زیادی دارد که اغلب با بیماری های ناحیه مقعد و رکتوم در ارتباط است. شناسایی به موقع و دقیق علت درد، و درمان صحیح آن به جلوگیری از تشدید بیماری کمک می کند.


در ادامه به بررسی ۱۰ علت درد مقعد می‌پردازیم و راهکارهای درمان را نیز معرفی می‌کنیم.


بواسیر

در بالای فهرست علت درد مقعد،بیماری بواسیر وجود دارد. بواسیر یا هموروئید شایع‌ترین بیماری یا عارضه مقعدی شناخته می شود بر اساس تخمین ها حداقل سه نفر از هر چهار نفر به آن مبتلا می شوند. بواسیر همان تورم سیاهرگ ها یا التهاب دیواره آنها است، که باعث می‌شود زائده گوشتی از مقعد بیرون بزند، این‌ نوع بواسیر داخلی است. در‌صورتی که زائده زیر پوست اطراف مقعد ایجاد شده باشد،بواسیر از نوع خارجی شناخته می شود.


بواسیر چه داخلی باشد چه خارجی باعث ایجاد درد مقعد میشود. بیمارانی که به نوع داخلی مبتلا هستند، اغلب بعد از دفع مدفوع درد شدیدی را در ناحیه مقعد احساس می کنند.


از دیگر علائم و نشانه های بواسیر می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم.


خونریزی مشاهده خون در مدفوع،

سوزش و خارش،

بیرون زدن زائده گوشتی از مقعد،

احساس نیاز به دفع مدفوع.

برای اطلاعات بیشتر در مورد درمان بواسیر به سایت درمان تهران مراجعه کنید.


شقاق

شقاق یا فیشر یکی دیگر از انواع رایج بیماری های مقعد است. شقاق بریدگی طولی یا شکاف عمیقی است که در پوشش مخاطی مقعد ایجاد می‌شود. فشار و اسپاسم شدید در این ناحیه باعث ایجاد این شکاف عمیق شده و ترمیم آن را مشکل می‌کند. در ابتدا این شکاف در پوشش مخاطی ایجاد می شود، اما اگر درمان نشود به تدریج گسترش می‌یابد و به نوع مزمن تبدیل می‌شود که ممکن است شکافت آنقدر گسترش یابد، که عضله مقعد را به دو نیم تقسیم کند.


از آنجا که پوشش مقعد، مملو از اعصاب است، ایجاد زخم یا شکاف در این ناحیه به شدت دردناک بوده و بیماران مبتلا به شقاق درد و سوزش شدیدی در ناحیه مقعد احساس می کنند.


از دیگر علائم و نشانه های شقاق می توانیم به سوزش و خارش، خونریزی و مشاهده زخم طولی اشاره کنیم. برای درمان شقاق در مراحل اولیه مصرف فیبر، ورزش و جلوگیری از یبوست و مصرف داروهایی مثل آنتی فیشر و هیدروکورتیزون توصیه می شود، اگر این درمان را پاسخگو نباشد انجام جراحی به روش سنتی یا لیزر راه درمان شقاق است.

فیستول مقعد

فیستول مقعد در واقع نوع رایج دیگری از بیماری های مقعدی است که از عوارض آبسه به شمار می رود. در واقع درمان ناقص یا عدم درمان آبسه منجر به فیستول میشود.


فیستول مسیر یا مجاری است، غیر طبیعی که دو عضو یا دو ارگان از بدن را به هم متصل می کند. در نوع مقعدی مسیر یا مجرای فیستول از داخل روده شروع شده و با عبور از داخل عضله مقعد تا روی پوست امتداد می یابد. این مسیر باعث می شود میکروب یا عفونت داخل بدن روی سطح پوست برسد و باعث التهاب و عفونت شود، و عامل ایجاد آبسه باشد. یعنی آبسه هم از علتهای بیماری و هم از علائم آن است.


فیستول علائم دیگر نیز ایجاد می کند،به طور مثال فیستول با ترشحات عفونی، بوی بد، التهاب و قرمزی و مشاهده سوراخ روی سطح پوست همراه است. برای  درمان فیستول و باید بیمار مورد جراحی قرار گیرد، برای کاهش عوارض بعد از جراحی فیستول پزشکان انجام لیزر را توصیه میکنند، زیرا لیزر نه تنها درمان سرپایی و بدون درد و خونریزی است، بلکه عوارض بعد از جراحی نیز به حداقل کاهش می دهد.


یبوست

یبوست یا دفع مدفوع سخت از دیگر عوامل ایجاد درد مقعدی است. بیمارانی که معمولاً یبوست را تجربه میکنند مجبور هستند برای دفع فشار زیادی را به مقعد وارد کنند و خود این عامل در میشود. با مصرف فیبر بیشتر و ملین ها می توانید از یبوست جلوگیری کنید. در صورت عدم بهبودی بعد از ۳ روز حتما با پزشک مشورت کنید. یبوست مزمن می تواند عوارضی از جمله بی اختیاری را ایجاد کند.


اسپاسم مقعد

 

این شرایط در واقع گرفتگی و اسپاسم بی دلیل و یا ناگهانی عضله مقعد است. این سندروم عارضه خوش خیمی است که داخل باسن و یا داخل کانال مقعد ایجاد میشود و منجر درد ناگهانی شدید مقعد میشود. بیماران توصیف می‌کنند که این درد به حدی شدید است که آنها را از خواب بیدار می کند. هنوز علت مشخصی برای این سندروم شناسایی نشده است بیماران مبتلا به آن هر چند مدت یک بار آن را تجربه می کنند.

https://whcl.ir/%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D9%85%D9%82%D8%B9%D8%AF/

به اشتراک بگذارید : google-reader yahoo Telegram
نظرات دیوار ها


soheil_star
ارسال پاسخ

چرااینقدر تو کار مقعدی ؟