متفاوت ترین شبکه اجتماعی در ایران

بلاگ كاربران


به نقل از مرکز درمان تهران، مقعد ناحیه حساس  و مملو از اعصاب است، که از دو عضله اسفنکتر داخلی و خارجی تشکیل شده است. این عضلات با انقباض و انبساط به تخلیه روده و دفع مدفوع کمک می کنند. یکی از این عضلات اختیاری و دیگری بدون اختیار شخص باز و بسته می شوند. هر آسیبی در این ناحیه می تواند منجر به بیماری های مقعدی شود،امروزه انواع بیماریهای مقعد با استفاده از لیزر و در کمتر از نیم ساعت به طور کامل برطرف می‌شوند. به کار بردن لیزر در فرآیند درمان بیماری های مقعدی باعث شده عوارض جراحی های مقعدی از جمله بی اختیاری در کنترل به حداقل ممکن کاهش پیدا کنند. با مطالعه ادامه این مطلب می تواند با شایع ترین بیماری های مقعدی و نحوه درمان آنها با لیزر بیشتر آشنا شوید:


بواسیر یا هموروئید

حدود ۵۰ درصد از افراد،دچار هموروئید هستند و حتی تعداد زیادی از افراد از ابتلا به این بیماری بی خبر بوده و یا علائم آن را جدی نمی گیرند،هموروئید، تورم سیاهرگ های داخل و خارج از مقعد است. تحت فشار قرار گرفتن عضلات و اعصاب مقعد باعث تورم شبکه ای از رگ ها شده که هموروئید نام دارند. قرار گرفتن در هر یک از شرایط زیر می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.


بارداری یا زایمان به خصوص زایمان طبیعی

اسهال یا یبوست مزمن/برای مدت طولانی تکرار شود.

رابطه جنسی مقعدی

سرفه های مزمن

مدت طولانی نشستن/مثل کارمندانی که مدت طولانی از روز را می نشینند.

عادت به جابجا کردن اشیای سنگین

هموروئید اگر از نوع داخلی باشد، معمولاً در ابتدا علائم چندانی را به همراه ندارد و یا ممکن است بیمار در برخی مواقع با دفع مدفوع دچار خونریزی شود. اما نوع خارجی معمولاً از همان ابتدا با درد شدید مقعد همراه است. از جمله علائم این بیماری می توانیم به این موارد اشاره کنیم؛


درد،التهاب و سوزش شدید مقعد

مشاهده خون در مدفوع

خونریزی حین دفع یا مشاهده خون در لباس زیر

بیرون زدن زائده های گوشتی از مقعد

لمس توده های متورم در اطراف مقعد

درمان بواسیر

برای درمان بواسیر بهترین روش موثر لیزر است. با استفاده از لیزر می‌توان در کمتر از نیم ساعت این سیاهرگ های متورم شده را برای همیشه از بین برد. لیزر نه تنها حین درمان عوارضی را برای بیمار به همراه ندارد، بلکه احتمال عود مجدد بیماری را به حداقل کاهش می دهد.


از سایر روش های درمان بواسیر می توانیم به این موارد اشاره کنیم؛


 جراحی سنتی شامل استفاده از تیغ جراحی برای برداشتن زائده ها، طول درمان را به چندین برابر افزایش داده و ممکن است عوارض جراحی از جمله خونریزی، عفونت و بی اختیار را ایجاد کند.

انواع پماد ها مثل آنتی هموروئید و هیدروکورتیزون، این پمادها به خصوص در مرحله پیشرفته هیچ تاثیر در درمان بیماری ندارد و فقط جهت تسکین موقت علائم به کار میروند.

شقاق

شقاق یا فیشر نوع دیگری از بیماری های شایع مقعدی است. بر طبق آمار حدود سه چهارم مردم برای یک بار هم که شده شقاق را در دوره از زندگی تجربه می کنند.


 شقاق زخم عمیق یا بریدگی است. فشار شدید داخل عضله باعث شده شکاف عمیقی روی این عضله ایجاد شود که از ترمیم برطرف شدن آن نیز جلوگیری کند.


زخم شقاق روی پوشش دریچه مقعد ایجاد شده و مخاط مقعد را درگیر کرده است، اما اکثر بیماران این زخم را جدی نگرفته و به موقع برای درمان مراجعه نمی کنند، در نتیجه این زخم در طی مدتی کوتاه عمیق تر شده و عضله مقعد را نیز درگیر خواهد کرد. در این حالت علائم بیماری نیز شدت می یابد. نشانه های شقاق عبارتند از؛


درد و سوزش شدید مقعد که با نشستن یا دفع شدت می‌گیرد.

خارش مقعد

لمس شکاف عمیق و ملتهب

قرمزی یا احساس گرمی در مقعد

خونریزی از مقعد

علت شقاق فشار و اسپاسم شدید عضله است. عواملی مثل یبوست، بارداری، زایمان، رابطه مقعدی، طولانی مدت نشستن و ... خطر ابتلا به این بیماری را افزایش میدهند.


درمان شقاق

برخی از بیماران در مراحل اولیه شقاق با درمان های خانگی و مصرف برخی داروها می توانند بیماری را کنترل کنند، به طور مثال راهکار هایی برای کنترل یبوست از جمله مصرف فیبر و یا نشستن در یک لگن آب گرم برای کاهش درد می تواند موقتا بهبود شقاق کمک کند. از داروهایی که برای درمان شقاق به کار می روند، می توانیم به هیدروکورتیزون، آنتی فیشر و ام جی اشاره کنیم. این داروها درمان قطعی بیماری نیستند، اما می‌توانند درد سوزش و خارش را برطرف کنند.


برای درمان قطعی شقاق باید اسپاسم عضله را با روشهای جراحی برطرف کرد.


بهترین راه فوری و موثر برای درمان شقاق، لیزر است. در این روش پزشک با تابش اشعه لیزر یک برش ظریف در عضله ایجاد کرده و بدون اینکه هیچ آسیبی به این ناحیه و یا بافت های اطراف وارد شود، در کمتر از نیم ساعت برای همیشه این بیماری درمان خواهد شد.


زگیل مقعد

زگیل مقعد نوعی بیماری مقاربتی است، زیرا در  طی رابطه جنسی منتقل میشود. و می تواند در ناحیه مقعد و نواحی تناسلی ظاهر شود.


زگیل های تناسلی یا همان زگیل های مقعدی برجستگی های خشن یا نرمی هستند که در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد مشاهده می شود. زگیل ها ظاهرهای متفاوتی داشته و اغلب به صورت خوشه‌ای ظاهر می شوند. تشخیص اینکه این زائده ها زگیل تناسلی است، را باید به پزشک بسپارید چرا که ممکن است با بیماری های دیگر اشتباه گرفته شود.


علت زگیل تناسلی ،ابتلا به نوعی ویروس به نام پاپیلومای انسانی است که در طی رابطه جنسی و با تماس پوست با پوست منتقل می شود.


ویروس علاوه بر ایجاد زائده می تواند در طولانی مدت عوارض شدیدتری مثل سرطان را به همراه داشته باشد، البته این مورد بستگی به نوع ویروس دارد. بنابراین بیماران مبتلا به این ویروس باید مرتباً تحت نظر پزشک باشند.


درمان زگیل

متاسفانه تا به امروز هیچ درمان قطعی برای برطرف شدن ویروس از بدن معرفی نشده درمان های موجود برای زگیل مقعد با هدف از بین بردن زائده های موجود در این نواحی به کار میرود.


سه روش درمان زگیل مقعدی عبارتند از:


لیزر ؛بهترین روش موثر با قدرت پاکسازی بالا لیزر است. لیزر می‌تواند تمام زائده های مقعد و زائده های داخل آن را نیز از بین ببرد و احتمال عود مجدد بیماری را به حداقل کاهش دهد. با استفاده از لیزر میتوان در کمتر از نیم ساعت و سرپایی این زائده ها را از بین برد.

کرایو: کرایو شامل اسپری گاز مخصوص روی زائده ها است. این گاز با نفوذ در توده زگیل به تدریج زائده را از بین میبرد. برای درمان با کرایو بین ۳ تا ۴ جلسه باید درمان را تکرار کنید. کرایه و برای زگیل هایی که داخل مقعد هستند قابل استفاده نیست.

جراحی؛جراحی اغلب برای زائده های بزرگتر توصیه میشود. در این روش تحت بیهوشی کامل در بیمارستان انجام می شود، توده های زگیل مقعد با استفاده از جراحی از روی پوست برداشته میشود.

ادامه انواع بیماری های مقعدی 

به اشتراک بگذارید : google-reader yahoo Telegram
نظرات دیوار ها


نخستین نظر را ایجاد نمایید !