متفاوت ترین شبکه اجتماعی در ایران

بلاگ كاربران


فیستول مقعد چیست؟

فیستول را می توان مسیر، اتصال یا ارتباط غیر طبیعی میان دو بخش مختلف از بدن معرفی کرد. در مورد فیستول مقعد این ارتباط یا مسیر مابین بخشی از روده و پوست اطراف مقعد ایجاد شده است. در واقع مسیر غیر طبیعی ایجاد شده است که انتهای روده بزرگ (رکتوم) را به پوست اطراف مقعد متصل می کند.

علت 
منشا این بیماری عفونت و علت آن آبسه های طولانی مدت و درمان نشده است. آبسه به تجمع عفونت در زیر پوست اطراف مقعد گفته میشود. عفونت هایی مثل آبسه باید سریعاً و با کمک پزشک درمان شوند. آبسه ها باید توسط پزشک تخلیه شده و با مصرف آنتی بیوتیک به طور کامل از بین رود.
 اگر نسبت به درمان آبسه بی توجهی کنید، به تدریج این عفونت گسترش یافته و تا سطح پوست امتداد می یابد، و مسیر گسترش عفونت به فیستول تبدیل میشود. فیستول به مرتب بیماری دردناک تر و آزار دهنده تری است که درمان پیچیده ای دارد.

علائم 
علائم این بیماری رابطه مستقیمی با نوع و میزان پیشرفت بیماری دارد. اما ما در ادامه به مهمترین علائم شایعی که بیماران تجربه می کنند، اشاره می کنیم:
•    درد
•    خونریزی
•    ترشحات عفونی
•    بوی نامطبوع
•    التهاب و قرمزی اطراف دریچه مقعد
•    آبسه ها ( آبسه می تواند علت و نشانه ای از فیستول باشد)
در مواردی که عفونت گسترش عفونت یافته است، ممکن است بیمار علائم دیگری از جمله تب را تجربه کند.

برای درمان فیستول به چه پزشکی مراجعه کنیم؟
جهت تشخیص فیستول مقعد می توانید از پزشک عمومی کمک بگیرید. بعد از مشاوره تشخیص پزشک شما را به متخصص جراح عمومی ارجاع می دهد. کار این متخصص، جراحی بخش های مختلفی از بدن است. 
جهت صرفه جویی در زمان و هزینه می توانید از ابتدا به متخصص جراح مراجعه کنید.

روش تشخیص
جهت تشخیص این بیماری، پزشک در ابتدا علائم عمومی و با معاینه بدنی ظاهر فیستول را بررسی می کند. در مراحل بعدی و بعد از تشخیص بیماری، به جهت پیدا کردن مسیر دقیق فیستول از اسکن، سونوگرافی و عکسبرداری بسته به تشخیص پزشک استفاده میشود.

درمان فیستول
متاسفانه مسیر یا همان فیستول ایجاد شده با هیچ دارو یا درمان خانگی برطرف نمیشود. این مسیر تنها باید با جراحی برداشته و مسدود شود.
برای جراحی فیستول 2 روش متداول لیزر و جراحی سنتی وجود دارد، اما امروزه به دلیل عوارض متعدد جراحی سنتی امروزه این درمان به ندرت توسط پزشکان توصیه میشود. در ادامه به بررسی بیشتر این دو روش می پردازیم:

درمان فیستول با لیزر
درمان فیستول با لیزر چندین سال است که جایگزین روشهای قدیمی تر شده، زیرا لیزر نه تنها عوارضی ایجاد نمی کند، بلکه میزان اثر بخشی بسیار بالایی نیز دارد.
برای انجام این جراحی سرپایی باید به کلینیک لیزر درمانی معتبر مراجعه کنید، لیزر فیستول سرپایی است و نیازی هم به بیهوشی نیست. 
برای درمان با این روش مسیر فیستول با استفاده از لیزر شکافته شده، سوزانده و تخلیه میشود. سپس دو طرف مسیر فیستول مسدود میشود. در مرحله ی آخر بسته به نظر پزشک، مجرای تخلیه شده بخیه زده و یا به همان شکل رها میشود، تا از داخل به سمت خارج ترمیم شود.
بعد از اتمام مراحل می توانید به منزل و یا محل کار خود بازگردید.
جراحی فیستول، عمل پیچیده و حساسی است که نیاز به تخصص و مهارت کافی دارد. از آنجایی که لیزر به طور کامل عفونت را تخلیه و از بین میبرد، خطر عود مجدد فیستول با لیزر نزدیک به صفر است.
 از آنجایی که لیزر هنگام برش ورودی اعصاب و عروق آسیب را می سوزاند، بیمار درد یا خونریزی احساس نمی کند. از دیگر مزایای درمان با این روش می توانیم به این موارد اشاره کنیم:
•    درمان سرپایی و بدون نیاز به بستری در بیمارستان
•    بدون درد یا خونریزی
•    ترمیم سریع زخم ها
•     بدون بجا ماندن اسکار یا جای زخم
•    بدون نیاز به دوران نقاهت
•    هزینه مناسب
•    از بین بردن انواع فیستول در کمتر از نیم ساعت

 

ادامه مطلب را در ای

نظرات دیوار ها


نخستین نظر را ایجاد نمایید !