متفاوت ترین شبکه اجتماعی در ایران

بلاگ كاربران


تریاک چیست؟ علائم و عوارض اعتیاد به مصرف تریاک

 

یکی از مواد مخدر پر مصرف تریاک می باشد که بسیاری از افراد جامعه به سمت آن کشیده شده اند و زندگی شان را نابود کرده اند، متاسفانه باورهای غلطی در مورد مصرف مواد مخدر به ویژه تریاک بیان شده است اما باید توجه داشته باشید که علائم خوشایند تنها برای زمان محدودی می باشد و بعد گذشت زمان باعث وابستگی شدید و اعتیاد فرد می شود.

 

افرادی که به تریاک وابسته شده اند علائمی مانند بی خوابی، بی اشتهایی، افسردگی، تعرق زیاد و غیره را تجربه می کنند، در صورتی که در مورد تریاک آگاهی داشته باشید و ماهیت صحیح آن را بشناسید راحت تر می توانید تصمیم در مورد ادامه مصرف یا ترک مواد مخدر بگیرید.

 

تریاک و مشخصات آن

یکی از پر مصرف ترین مواد مخدری که در ایران استفاده می شود تریاک نام داد که از گیاهی به نام خشخاش به دست آمده است، حدود ده درصد از تریاک را ماده مورفین تشکیل داده است که یک نوع مسکن قوی برای کاهش درد می باشد و به همین دلیل بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند. اگر از تریاک به صورت طولانی مدت استفاده شود باعث وابستگی و اعتیاد فرد می شود و از تریاک مواد دیگری هم به دست می آید که می توان به شیره، هروئین، کراک و غیره اشاره نمود.

 

تاریخچه مصرف تریاک

تریاک یکی از قدیمی ترین ماده مخدری می باشد که از زمان های قدیم توسط مردمان نقاط دنیا تا به امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، برای مثال از این ماده حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به عنوان داشتن مورفین که نوعی مسکن است مورد استفاده قرار می گرفته است هم چنین به عنوان پادزهر در مناطقی مانند مصر مصرف می شد و در طب سنتی بزرگانی مانند بقراط و ابوعلی سینا به عنوان داروی ضد درد و ضد اسهال آن را تجویز می کرده اند.

 

بر اساس بررسی های انجام شده گیاه خشخاش قدمت ۲۵۰۰ ساله در جهان دارد و در قرن ۱۷ میلادی ماده تریاک در میان مردم چین رواج بسیاری پیدا کرده بود و به همین دلی متخصصین آزمایش هایی را بر روی آن انجام دادند و به قابلیت اعتیاد آوری او دست یافتند، از آن زمان به بعد تجارت تریاک شکل دیگری را به خود گرفت.

در از آن به بعد تریاک به عنوان مواد مخدر شناخته شد و نقش دارویی نداشت و به مناطق مختلف دنیا از آسیا گرفته تا اروپا و آمریکا قاچاق می شد، اگر چه تقریبا ۵ قرن از کشف آثار و عوارض نامطلوب آن گذشته است اما بسیاری از افراد تحت تاثیر باور های قدیمی و غلط هستند و همین عقاید باعث می شود که آثار ناشی از اعتیاد به تریاک را جدی نگیرند و انتظارات دارویی از این ماده داشته باشند و به خاطر کمبود اطلاعات و از سر ناآگاهی به سمت مواد اعتیاد آوری مانند تریاک کشیده می شوند.

منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-تریاک چیست؟ علائم و عوارض اعتیاد به مصرف تریاک

به اشتراک بگذارید : google-reader yahoo Telegram
نظرات دیوار ها


نخستین نظر را ایجاد نمایید !