متفاوت ترین شبکه اجتماعی در ایران

بلاگ كاربران


مواد مخدر و سرطان، خطر ابتلا به انواع سرطان

 

رابطه مواد مخدر و سرطان از موضوعات بسیار می باشد که باید به آن ها توجه کرد، در صورتی که مصرف مواد مخدر افزایش یابد بر روی سلامت روانی، امنیت اجتماعی و سلامت جسمانی فرد اثر می گذارد و آن ها در معرض خطر قرار می دهد یکی از آن خطرت بروز بیماری های لاعلاجی مانند سرطان می باشد.

 

بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است مواد مخدر تا ۹۰ درصد باعث بروز سرطان ریه و ۳۰ درصد باعث سرطان مثانه، دستگاه گوارش و سرطان های دیگر شده است، در ادامه این مقاله به بررسی تاثیر مواد مخدر بر روی سرطان می پردازیم و اگر در مورد مواد مخدر نیاز به راهنمایی دارید می توانید از مشاوره ترک اعتیاد در این زمینه کمک بگیرید.

 

مواد مخدر و سرطان؛ نقش عامل نیکوتین

سرطان نوعی از بیماری می باشد که در بسیاری از اوقات خارج از کنترل انسان است و بر اثر ژنتیک، سن، سابقه خانوادگی، دلایل ارثی و نوسانات هورمونی در افراد به وجود می آید و تنها بخش قابل توجهی از آن در کنترل انسان می باشد.

 

نیکوتینی که در مواد مخدر وجود دارد به تنهایی خطر ابتلا به سرطان را به میزان زیادی افزایش می دهد و اگر نیکوتین به همراه الکل مصرف شود این خطر را دو برابر  می کند و زمانی که مواد مخدر با مشروبات الکلی ترکیب شود باعث به وجود آمدن سرطان های دهان، حنجره، گلو و مری می شود زیرا هنگامی که فرد الکل مصرف می کند الکل به دستگاه ایمنی اجازه نمی دهد تا سموم بدن را به راحتی دفع نماید و زمانی که سموم بدن در یک جا جمع شد سرطان به وجود می آید. عواملی مانند روش مصرف، ترکیب مواد مخدر و چگونگی تولید آن ها در بروز شدت و ضعف سرطان نقش بسیاری دارد.

 

سرطان و مواد مخدر تزریقی

افراد معتاد مواد مخدر را به شیوه های متفاوتی مصرف می کنند اما بعضی از آن ها ماده مخدر را به شیوه تزریقی مورد استفاده قرار می دهند که خطرناک ترین روش مصرف می باشد و معمولا معتادان از سرنگ های یکدیگر برای تزریق مواد استفاده می کنند و این امر باعث می شود تا دچار هیپاتیت C شوند.

زمانی که افراد معتاد از سوزن های مشترک استفاده می کنند باعث می شود تا با خون آلوده تماس داشته باشد و به این ترتیب زمینه برای ابتلا به هپاتیت فراهم شود و اگر شخصی که گرفتار این بیماری شده است متوجه نشود و مورد درمان قرار نگیرد هیپاتیت در او پیشرفت کرده و باعث بروز نوعی سیروز و سرطان کبد می شود. به طور کلی سوء مصرف هر گونه مواد مخدری به واسطه تزریق دیر یا زود خطر ابتلا به سرطان را در پی خواهد داشت و مشکلاتی را برای فرد به وجود خواهد آورد.

منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-خطر ابتلا به انواع سرطان با موادمخدر غیر ممکن است؟

به اشتراک بگذارید : google-reader yahoo Telegram
نظرات دیوار ها


نخستین نظر را ایجاد نمایید !