متفاوت ترین شبکه اجتماعی در ایران

بلاگ كاربران


فرزندان ازدواج موقت، راه حل مشکل شناسنامه چیست؟

 

فرزندانی که از ازدواج موقت به وجود می آیند از نظر قانونی چه وضعیت و شرایطی خواهند داشت؟ در ازدواج موقت مدت معینی در میان زن و مرد مشخص می شوند که یک نوع پیوند شرعی می باشد و بعد از این که زمان آن به پایان می رسد باطل می شود ولی نیازی به طلاق گرفتن نمی باشد.

 

در زمان ازدواج موقت اگر بچه ای به دنیا بیاید تکلیف بچه چه می شود آیا این بچه مشروع است یا نامشروع؟ آیا از حقوق های قانونی و شناسنامه ای برخوردار می شود یا خیر؟ در ادامه این مقاله به سوالاتی که بیان شده است پاسخ می دهیم و در آن جا به اهمیت ثبت ازدواج موقت و حقوقی که برای ازدواج موقت در نظر گرفته شده است می پردازیم و در صورتی که با ازدواج موقت مشکل دارید و در این زمینه سوال هایی برای شما پیش آمده است می توانید از مشاوره ازدواج کمک بگیرید.

 

فرزندان ازدواج موقت 

ازدواج موقت نوعی از ازدواج می باشد که به آن صیغه یا متعه نیز گفته می شود و برای افرادی که شرایط و موقعیت ازدواج دائم را ندارند برای مدت معینی به عقد یکدیگر در می آیند و عقد آن ها برای مدت معینی با مهر معلوم بین زن و مرد بسته می شود و هنگامی که مدت زمان مشخص شده به پایان می رسد رابطه میان زوجین نیز به پایان می رسد.

 

بنابراین ازدواج موقت یا صیغه یک نوع عقد نکاح است و  یک امر قانونی می باشد و قانون گذاران از آن حمایت می کنند و در صورتی که فرزندی از این ازدواج حاصل شد آن فرزند مشروع بوده است و مانند فرزندان دیگر از حقوق قانونی برخوردار می باشند و مشکل شرعی و قانونی ندارند.

در چه صورتی ثبت ازدواج موقت الزامی است؟

ثبت کردن ازدواج موقت بسیار اهمیت دارد زیرا در صورتی که فرزندی از این ازدواج حاصل شود ممکن است به اثبات رساندن مشروعیت برای مادر مشکلات بسیاری را به وجود آورد و در صورتی که زنان قادر نباشند مشروعیت فرزندشان را به اثبات رسانند فرزند آن ها از حقوقی قانونی برخوردار نخواهد بود و در صورتی که ازدواج موقت به صورتی ثبت شود که در دادگاه قابل استناد باشد در این صورت فرزندی که از ازدواج موقت حاصل می شود مانند فرزندی که از ازدواج دائم به وجود می آید از حقوقی برخوردار است.

 

بر اساس قانون پدر باید برای فرزندی که از ازدواج موقت حاصل می شود شناسنامه دریافت کند و اگر به هر دلایلی این کار را انجام نداد مادر با داشتن حکم ( امین موقت) که نشان دهنده سرپرستی مادر می باشد می تواند برای فرزندش شناسنامه ای با نام خانوادگی خودش تهیه نماید.

منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-فرزندان ازدواج موقت | راه حل مشکل شناسنامه چیست؟

به اشتراک بگذارید : google-reader yahoo Telegram
نظرات دیوار ها


نخستین نظر را ایجاد نمایید !