متفاوت ترین شبکه اجتماعی در ایران

بلاگ كاربران


افسردگی در دوران کرونا

افسردگی در دوران کرونا از کجا شروع شد ؟ همانطور که همه ی ما می دانیم در اواخر دسامبر 2019، بیماری عفونی جدیدی در ووهان چین شروع به گسترش کرد که بعد از آن با سرعت زیادی در اکثر کشورهای جهان شیوع پیدا کرد.

 

این ویروس از خانواده کرونا ویروس بود که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به عنوان کووید 19 نامگذاری شد.

 

از همان ابتدا که تمام خبرگذاری ها در مورد کووید 19 یا با اصطلاح کرونا صحبت می کردند مدام به افراد در مورد سرعت شیوع این بیماری هشدار می دادند و تاکید بسیاری بر فاصله گرفتن افراد از یکدیگر داشتند .

 

این هشدارها باعث شد که برخی  کشورها طرح قرنطینه ی اجباری را اجرایی کنن و برخی دیگر از کشورها به جای اجبار کردن مردم به قرنطینه ی کامل سعی کردند مردم را تشویق کنند که در خانه بمانند.

 

در هر دو صورت افراد بسیاری تغییر بزرگی در زندگی شان ایجاد شد و مجبور به محدود کردن روابط اجتماعی و قرنطینه ی خانگی شدند.

 

عوامل موثر بر ایجاد افسردگی در دوران کرونا

در خانه ماندن به همراه اضطراب و استرس از بیماری جدیدی که بسیاری از ابعاد آن ناشناخته بود شرایط نامساعدی را برای بسیاری از افراد فراهم کرد به صورتی که کاملا قابل پیش بینی بود این حجم از اضطراب و استرس شدید در وضعیت موجود احتمال ابتلا به اختلال افسردگی در دوران کرونا را افزایش دهد.

 

در واقع در روزهای اخیر، سلامت روان جامعه به شدت تحت تاثیر پدیده ای به نام کرونا قرار گرفته است.

 

همانطور که تحقیقی که اخیرا درآمریکا صورت گرفته و توسط نشریه ی پزشکی جاما (JAMA) منتشر شده، مشخص شده که میزان ابتلا به اختلال افسردگی در  بین افراد آمریکایی 3 برابر شده است.

 

همچنین در تحقیقی دیگر در ایران مشخص شده است که 60 در صد مردم نیازمند خدمات روانشناختی هستند، این در صورتی است که این رقم تا قبل از همه گیری کرونا ویروس 25 در صد بوده است.

 

از جمله ی عواملی که در شرایط قرنطینه ی خانگی می توانند زمینه ساز اختلال افسردگی باشند.

به غیر از اضطراب و استرس غالب بر روان افراد، کند شدن روند زندگی، بی حالی و بی حوصلگی، تحمل طولانی مدت انزوای اجتماعی و در بسیاری از شرایط از دست دادن شغل و منبع درآمد نیز از جمله عوامل مهم ابتلا به این اختلال هستند.

 

بنابراین بسیار مهم است که از تاثیراتی که بیماری کرونا و به دنبال آن قرنطینه بر روی روانمان می گذارد آگاه باشیم و به دنبال راه های مناسب برای پیشگیری و درمان اختلال افسردگی ناشی از بیماری کرونا باشیم.

 

ما سعی کردیم در این مقاله شما را با راهکارهای مناسب و رفتارهای درست در دوران کرونا آشنا کنیم تا بتوانید از سلامت روان خود مراقبت کنید.

منبع:  مرکز مشاوره ستاره ایرانیان-افسردگی در دوران کرونا

به اشتراک بگذارید : google-reader yahoo Telegram
نظرات دیوار ها


arsham00
ارسال پاسخ